Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Legalne podróżowanie motocyklem jest możliwe dopiero wtedy, kiedy mam odpowiednie uprawnienia do kierowania. Podstawowym dokumentem umożliwiającym kierowanie dwukołowcem jest prawo jazdy na motocykl. W Polsce wyróżniamy trzy kategorie uprawnień motocyklowych: AM, A1, A2 oraz A. Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje kurs prawa jazdy na motocyklu? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji.

W jakim wieku mogę zrobić prawo jazdy na motocykl?

Uzyskanie prawo jazdy na motocykl nie jest rzeczą tak oczywistą, jak mogłoby się wydawać. Podobnie, jak w przypadku samochodów, tutaj także musimy mieć uprawnienia dopasowane do rodzaju jednośladu, który prowadzimy. Niektóre mogą kierować już nastolatki, inne są zarezerwowane jedynie dla kierowców powyżej 24 lat.

W przypadku motorowerów o pojemności nie większej niż 50 cm3 wystarczające są uprawnienia AM. Te można wyrobić już od 14. roku życia. Motocykl na prawo jazdy A1 to kolejna kategoria, którą można wyrobić w wieku 16 lat. Dzięki temu poruszanie się motocyklem o pojemności już do 125 cm3 będzie w 100% legalne. Co ciekawe, te same możliwości posiadają osoby, mające uprawnienia kategorii B od co najmniej 3 lat. Kolejne prawo jazdy na motor to kategoria A2 (od 18 lat) uprawniająca do poruszania się pojazdami o mocy nie większej niż 35 kW.

Pełne prawo jazdy na motocykl jest oznaczone w dokumencie jako litera A. Takie uprawnienia można zdobyć w wieku 24 lat lub w wieku 20 lat w przypadku posiadania kategorii A2 od co najmniej 2 lat.

Prawo jazdy na motocykl – Wiek

  • Kategoria AM – od 14. roku życia
  • Kategoria A1 – od 16. roku życia
  • Kategoria A2 – od 18. roku życia
  • Kategoria A – od 24. roku życia lub dla posiadaczy kategorii A2 od co najmniej 2 lat

Motocykl na prawo jazdy A1 – wybór dla nastolatka

Zastanawiasz się, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl dla nastolatka? W tym przypadku na całkowite koszty zdobycia uprawnień do kierowania takim pojazdem składa się cena: kursu w ośrodku szkoleniowym, egzaminu państwowego teoretycznego oraz egzaminu państwowego praktycznego. Do tego trzeba doliczyć koszty wyrobienia dokumentu w urzędzie.

Jeśli chodzi o prawo jazdy na motocykl, cena kategorii A1 oscyluje w granicy 2600 złotych. Całkowite koszty są uzależnione od regionu, w którym realizowane będzie szkolenie, a także indywidualnego cennika ośrodka szkoleniowego. Warto pamiętać, że egzaminy państwowe, niezależnie od miejsca zdawalności, zawsze kosztują tyle samo. Cena w 2023 r. egzaminu na prawo jazdy kategorii A1 wynosi za teorię 50 zł oraz 200 zł za część praktyczną.

A ile kosztuje prawo jazdy na motocykl w przypadku innych kategorii? Pełne kursy na uprawnienia A2 są dostępne w podobnych cenach, natomiast przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy na motocykl z kategorii A jest znacznie tańsze – tutaj ceny spadają nawet do okolicy 2200 złotych w województwie dolnośląskim.

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe? Jakie wybrać?

Posiadanie uprawnień to podstawa, aby móc legalnie poruszać się jednośladem po drogach publicznych. Niemniej ważne jest też bezpieczeństwo kierującego i innych uczestników ruchu drogowego. Podstawową ochronę stanowi wykupiona polisa obowiązkowego ubezpieczenia OC. 

Warto też pomyśleć o podpisaniu umowy polisy NNW, która zabezpiecza nas w razie nieszczęśliwych wypadków. Wbrew pozorom posiadanie takiego ubezpieczenia jest szczególnie przydatne podczas jazdy motocyklem. Zgodnie z danymi Instytutu Transportu Samochodowego w okresie majowym w latach 2018-2022 było średnio 121 wypadków z udziałem motocyklistów. Dlatego, jeśli chcesz jeździć aktywnie i bezpiecznie, pamiętaj, aby zadbać o odpowiednią ochronę. Dla porównania warto też wskazać na dane statystyczne prowadzone przez Komendę Główną Policji. W 2022 roku było ponad 1800 wypadków drogowych, gdzie uczestnikiem zdarzenia był motocyklista.

Źródła:

https://kb.pl/cenniki/kurs-prawo-jazdy-kategoria-a1/
https://kb.pl/cenniki/kurs-prawo-jazdy-kategoria-a/
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwik16i506aAAxUERuUKHeymBfYQFnoECC8QAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.its.waw.pl%2Fdownload%2C5134%2Cb52bf2fa6dc841ccc6d1247b9c613f9d%2Cpl.html&usg=AOvVaw2O_W1LOg2nNXZDCv0K8iou&opi=89978449
https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 10 =