Jak dbać o włosy blond naturalne i rozjaśniane?

Pielęgnacja włosów blond bywa skomplikowana, jeśli włosy mają tendencję do przesuszania się. Włosy blond zarówno rozjaśniane, jak i naturalne są ze względu na małą ilość pigmentu bardziej narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV i należy o nie odpowiednio zadbać. Jak to zrobić?

Jak dbać o włosy blond na co dzień? Po jakie kosmetyki i odżywki sięgać?

Na pewno blond włosy są narażone na przesuszenie, stąd trzeba sięgać po odżywki i szampony, które w swoim składzie mają humektanty. Jeśli włosy po rozjaśnianiu są osłabione i wypadają, to warto je raz na tydzień wzmocnić odżywką proteinową na długości. Środki pielęgnacyjne nie powinny zawierać wysuszających składników takich jak SLS czy SLES. Należy jednak uważać z szamponami ziołowymi, bo mogą zmieniać kolor włosów blond. Mowa np. o szamponach z rumiankiem. Oczywiście zdarza się, że kolor włosów po rozjaśnianiu jest zbyt żółty czy nieodpowiedni i wtedy mogą pomóc szampony zawierające niebieskie lub fioletowe pigmenty, a także płukanki na blond włosy. Na co dzień warto wykonywać też olejowanie włosów blond. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę, by olej do włosów nie powodował zmiany czy wypłukiwania koloru. Najlepszym wyborem pod tym względem będzie olej kokosowy, który w żaden sposób nie reaguje z blond włosami. Sprawdzi się również olej z wiesiołka czy też lniany. Włosy blond bardzo często są wysokoporowate i należy w pielęgnacji dążyć do równowagi PEH – protein, emolientów i humektantów. Włosy blond są też bardziej podatne na gromadzenie metali ciężkich i warto wybierać szampony, odżywki i maski, które neutralizują je w strukturze włosa. Taka odżywka na blond włosy wzmocni je i będzie zapobiegać ich puszeniu i przesuszeniu.

Jak walczyć z żółknącymi blondami?

Jeżeli Twoje blond włosy żółkną, to możesz po około 4 tygodniach sięgnąć po tonowanie. Jednak wcześniej koniecznie musisz zadbać o obudowę Twoich rozjaśnianych włosów. Tonery do włosów nie wnikają w strukturę włosa, a jedynie go  oblepiają przez to nie prowadzą do dalszej degradacji włosa i ta metoda utrwalenia czy lekkiej zmiany koloru sprawdza się. W produktach do włosów blond należy unikać miodu, cytryny, rumianku, cynamonu czy kurkumy, jeśli nie chce się doprowadzić do ich żółknięcia. Jeśli włosy są w naturalnym słomkowym kolorze blond, to oczywiście takie produkty nie zaszkodzą, a podkreślą ich kolor. Jak już wspomnieliśmy, by nadać włosom chłodny odcień można sięgnąć po płukanki albo tonowanie.

Metoda OMO na blond włosy – co warto wiedzieć?

W codziennej pielęgnacji włosów blond naturalnych czy rozjaśnianych można stosować metodę OMO. Na początek stosuje się odżywkę humektantową lub proteinową na długości, a skalp myje się szamponem do włosów farbowanych albo lekkim szamponem nawilżającym, gdy blond jest naturalny. Potem spłukuje się obydwa kosmetyki i odsącza nadmiar wilgoci. Wtedy można nałożyć odżywkę lub maskę zawierającą emolienty na dłuższy czas. Można założyć czepek kosmetyczny i zająć się innymi sprawami. Po około 15 minutach można spłukać włosy. Przed suszeniem warto nałożyć kosmetyk termoochronny na włosy. Można też suszyć je chłodnym nawiewem albo pozwolić im wyschnąć naturalnie. Metodę OMO można stosować nawet codziennie, jeśli włosy wymagają codziennego mycia. W przypadku cięższych odżywek proteinowych stosuje się je raz na dwa tygodnie lub raz na tydzień. Warto zadbać o swoje blond włosy naturalne lub rozjaśniane w ten sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 2 =