Jak wygląda budowa domu jednorodzinnego?

Dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Ma liczne zalety, gwarantuje swobodę i komfort życia, stanowi też wspaniałą inwestycję. Marzenie o nim można spełnić, budując go od podstaw. Jest to jednak poważne przedsięwzięcie, które należy zacząć od dobrego projektu.

Spokój, cisza, oddalenie od sąsiadów, prywatność, a wręcz intymność właścicieli, a także pełnia swobody przez całą dobę – z takimi walorami najczęściej kojarzymy domy jednorodzinne. Do tego dochodzi jeszcze ogródek wokół budynku, który zwiększa komfort życia. Poza tym, dom taki oferuje w zasadzie nieograniczone możliwości przebudowy i modernizacji, w zależności od potrzeb. Dlatego też przez wiele osób uznawany jest za znacznie lepsze miejsce do zamieszania niż lokal w budynku wielorodzinnym.

Jeżeli chcemy stać się szczęśliwymi właścicielami i użytkownikami domu jednorodzinnego, możemy albo go kupić, albo wybudować nowy. Budowa jest poważną inwestycją i trwa dłuższy czas, ale daje nam możliwość zamieszkania w domu idealnie dopasowanym do naszych wymagań, preferencji czy potrzeb. A jak wyglądają etapy tego wymagającego przedsięwzięcia?

Dokumenty i wybór projektu

Na początek koniecznie musimy załatwić formalności urzędowe, związane z pozyskiwaniem niezbędnych dokumentów. Zaliczają się do nich: Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy, zgłoszenie budowy lub pozwolenie na budowę i dziennik budowy. Musimy też wybrać jak najlepszy projekt budowlany.

Ten ostatni jest niezwykle ważny, ponieważ bez niego nie rozpoczniemy budowy, a ponadto określa on, w jakim budynku będziemy mieszkali. Mamy do wyboru projekt indywidualny lub gotowy. Ten pierwszy opracowywany jest ściśle według potrzeb, oczekiwań i wytycznych klienta. Naturalnie, jest on droższy, ale w zamian oferuje stuprocentowo oryginalny charakter budynku, jego całkowitą niepowtarzalność i oryginalność.

Projekt gotowy jest tańszy oraz szybszy w realizacji, lecz z góry określony, można powiedzieć – szablonowy. Istnieje oczywiście możliwość wprowadzenia pewnych modyfikacji, dzięki którym dostosujemy go do naszych oczekiwań, muszą się one jednak mieścić w określonych granicach, a poza tym, każda taka zmiana pociąga za sobą wydatki. Jeżeli ich łączne koszta są wysokie, znacznie korzystniej jest zdecydować się na projekt indywidualny.

Firma New-House na stronie https://new-house.com.pl/projekty-domow zamieszcza oferty budowy domów, a także gotowe projekty opracowane przez biura, z którymi współpracuje.

Stawianie budynku – etapy

Kiedy już dysponujemy gotowym projektem oraz wszelkimi niezbędnymi dokumentami, czas przejść do stawiania naszego wymarzonego domu jednorodzinnego. Jeśli chcemy określić, ile w przybliżeniu będzie nas to kosztowało, warto skorzystać z kalkulatora: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.

Pierwszym etapem budowy jest stan zerowy, czyli prace początkowe:

– wyrównanie i ogrodzenie działki;

– wytyczenie obrysu budynku w terenie;

– budowa fundamentów i piwnicy;

– rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej w fundamentach;

– ułożenie podkładu betonowego.

Kolejny etap to postawienie budynku w stanie surowym otwartym:

– wzniesienie ścian zewnętrznych i działowych, wybudowanie kominów;

– wykonanie stropów i budowa wewnętrznych schodów żelbetowych;

– wykonanie więźby dachowej oraz ułożenie pokrycia dachu;

– montaż rynien.

Trzecim etapem jest stan surowy zamknięty:

– budowa docelowego ogrodzenia;

– montaż instalacji elektrycznej, sanitarnej oraz gazowej;

– montaż stolarki okiennej, drzwi wejściowych, rolet zewnętrznych i bramy garażowej;

– wylanie posadzki;

– położenie tynków wewnętrznych;

– ocieplenie elewacji;

– zamontowanie parapetów zewnętrznych i balustrad balkonach.

Końcowym etapem budowania domu są prace wykończeniowe:

– montaż urządzeń grzewczych;

– instalacja ogrzewania;

– montaż drzwi oraz parapetów wewnętrznych;

– szpachlowanie i malowanie ścian;

– kładzenie płytek i paneli;

– wykończenie kuchni i łazienki;

– montaż lamp i gniazdek elektrycznych.

Potem następują ostatnie formalności: zakończenie budowy, złożenie zawiadomienia o tym fakcie, zawnioskowanie o nadanie numeru i zameldowanie się.

Na każdym z etapów budowy domu jednorodzinnego pomoże nam firma New-House. Dysponuje ona ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w budowaniu domów i oferuje wysokiej jakości, profesjonalne usługi w zakresie budownictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =