Akrylowa czy lateksowa – jak wybrać dobrą farbę do sufitu?

Malowanie sufitu to dla zawodowców chleb codzienny. Aby jeszcze lepiej realizować zlecenia, warto znaleźć farbę, która ma głęboki kolor i szybko wysycha. W tym artykule przeczytasz, który produkt pomoże Ci stworzyć mocną i estetyczną powłokę – farba akrylowa czy lateksowa.

Farba akrylowa i lateksowa – podobieństwa i różnice

Wybór odpowiedniego produktu jest bardzo ważny, jeśli chcesz wykonać swoją pracę szybko i sprawnie. Dlatego, zanim zamówisz farbę do sufitów, koniecznie sprawdź jej skład i właściwości. Zarówno farba akrylowa, jak i lateksowa są farbami wodorozcieńczalnymi, co oznacza, że do ich produkcji zamiast rozpuszczalnika użyto wody. Po otworzeniu farby należy więc dobrze ją wymieszać. Gdy nałożysz produkt na podłoże, po wyschnięciu powstanie zwarta powłoka malarska o pożądanych właściwościach.

Do obu rodzajów farb ich producenci zwykle nie zalecają dodawania wody. Wynika to z faktu, że produkt po rozcieńczeniu może stracić część swoich właściwości. Poza tym po dodaniu nieodpowiedniej ilości wody, na powierzchni sufitu mogą powstać nieestetyczne zacieki i pracę trzeba będzie zaczynać od nowa.

Farby akrylowe i lateksowe różnią się między sobą przede wszystkim składem, który wpływa na unikalne właściwości preparatów. Produkty lateksowe zawierają więcej żywicy syntetycznej niż akrylowe, co sprawia, że są bardziej wytrzymałe i odporne na szorowanie. Z tego względu farba lateksowa często jest wybierana do wnętrz bardziej narażonych na zabrudzenia, takich jak kuchnia, łazienka czy pokój dziecka.

Jak wybrać farbę do pomalowania sufitu?

Sufit jest najczęściej malowany na biało. Dobra farba powinna odznaczać się wysokim poziomem krycia, niskim współczynnikiem odbicia światła i niskim poziomem lotnych związków organicznych (LZO). Ten ostatni parametr jest szczególnie ważny dla Twojego komfortu. Farby o niskim poziomie LZO mają neutralny zapach w trakcie malowania, co znacząco ułatwia sprawne i bezpieczne wykonanie pracy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji wysokiej jakości farb lateksowych z oferty marki Dulux Professional.

Emulsja lateksowa Dulux Professional Classic 9

Dulux Professional Classic 9 to doskonała farba do typowych zadań malarskich. Nadaje się do malowania powierzchni z tynków cementowych, cementowo-wapiennych i gipsowych, które zostały wcześniej odpowiednio przygotowane. Czas schnięcia jednej warstwy w standardowych warunkach to 2-4 godziny. Emulsja tworzy powłoki odporne na zmywanie i jest bazą do wykorzystania w systemie barwienia farb marki Dulux Professional. Jeśli Twoim zadaniem jest wykończyć sufit w przestrzeni mieszkalnej, biurowej lub obiekcie użyteczności publicznej, Classic 9 okaże się strzałem w dziesiątkę.

Biała emulsja lateksowa Dulux Professional Complex White 3

Ponieważ sufity zwykle są malowane na biało, wielu fachowców na co dzień sięga po Complex White 3. Ta biała emulsja lateksowa gwarantuje wysoką wydajność i bardzo dobre krycie. Jedna warstwa jest sucha na dotyk już po 2 godzinach. Dulux Professional Complex White 3 może być stosowana do wszystkich standardowych zadań malarskich wewnątrz pomieszczeń. Dużym atutem tej farby jest łatwa aplikacja – trzymając się zaleceń producenta, pomalujesz nią dużą powierzchnię bez żadnych smug. Przyjemny odcień bieli z pewnością spodoba się Twoim klientom.

Wybierając farbę do pomalowania sufitu, zwróć również uwagę na warunki, jakie panują w pomieszczeniu oraz rodzaj malowanej powierzchni. Produkty o matowym wykończeniu pomogą Ci ukryć drobne niedoskonałości, a emulsje odporne na wilgoć i ścieranie dobrze się sprawdzą w kuchni i łazience. Prawidłowo dobrana farba znacząco ułatwi Ci pracę. W efekcie klienci będą zadowoleni i bez wahania wystawią Ci pozytywną opinię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − siedem =