Uszkodzony kondensator rozruchowy w wielu przypadkach może uniemożliwić uruchomienie danego urządzenia. Zamiast wymieniać wtedy sprzęt na nowy lub powierzać jego naprawę innym osobom, możesz jednak z powodzeniem samodzielnie usunąć tę usterkę. Sprawdź, jak wybierać kondensatory rozruchowe odpowiednie do danego urządzenia oraz w jaki sposób dokonać ich wymiany.
Czym jest kondensator rozruchowy?
Kondensator rozruchowy to komponent, który znacznie ułatwia pracę wielu urządzeń elektrycznych. Umożliwia on bowiem uruchomienie sprzętu lub podtrzymanie jego pracy, kiedy wymaga on użycia większej ilości energii. Na czym jednak polega jego działania? Zasada pracy tego komponentu jest prosta – kondensator magazynuje bowiem ładunek elektryczny, który może zostać użyty w ustalonym momencie. Sam proces gromadzenia energii jest możliwy dzięki budowie tego elementu. W jego skład wchodzą przede wszystkim dwie okładki rozdzielone izolatorem.
Uszkodzony kondensator – objawy
W obecnym świecie bardzo często zdarza się, że uszkodzone urządzenia elektryczne nie są naprawiane, a po prostu zastępowane nowym sprzętem. W wielu przypadkach sama naprawa może jednak zostać przeprowadzona bardzo szybko, a zakup części potrzebnych do wykonania pracy pochłonie zaledwie kilka złotych. Częstą przyczyną awarii, która jest bardzo prosta do usunięcia, jest właśnie uszkodzony kondensator rozruchowy.
W jaki jednak sposób możemy dowiedzieć się, że przestał on działać? Oczywistym powodem, który powinien skłonić nas do sprawdzenia tego elementu, są problemy z uruchomieniem danego urządzenia. Kiedy więc podejrzewamy, że kondensatory rozruchowe są uszkodzone, należy sprawdzić ich działanie za pomocą multimetra lub omomierza.
Jak dobrać i wymienić kondensatory rozruchowe?
Kiedy wiemy już, że za awarię urządzenia odpowiada uszkodzony kondensator rozruchowy, warto dowiedzieć się, w jaki sposób można go wymienić. Przede wszystkim zacząć trzeba od zakupu nowego elementu o parametrach odpowiednio dobranych do danego sprzętu. Jak jednak dowiedzieć się, jaki kondensator rozruchowy będzie pasował do urządzenia? Informacje o zalecanych właściwościach znaleźć można na tabliczkach znamionowych.
Sama wymiana kondensatora nie powinna być dużym problemem. Po odnalezieniu uszkodzonego elementu trzeba go jedynie wyjąć, a na jego miejsce zamontować nowy podzespół. Wiedza o tym, jak wymieniać kondensatory rozruchowe z pewnością okaże się przydatna w przyszłości i pozwoli uniknąć konieczności powierzania naprawy urządzeń innym osobom.