Wyjaśniamy, czym jest mała architektura miejska i gdzie ją kupić

Planujesz przeznaczyć podległy Ci teren na park? A może przydzielono Cię w urzędzie do działu odpowiedzialnego za małą architekturę miejską? W takim razie musisz wiedzieć, co dokładnie się na nią składa. Gdzie można kupić jej poszczególne elementy? Wyjaśniamy!

Czym jest mała architektura miejska?

Mała architektura miejska jest bardzo ważnym elementem zurbanizowanego krajobrazu. Składają się na nią różne niewielkie obiekty, których nie można zakwalifikować jako budowle. Istotne jest przede wszystkim to, iż nie są one na stałe połączone z podłożem. Dzięki temu można przenieść je w inne miejsce, co zazwyczaj nie sprawia większych trudności. Mała architektura ma głównie pełnić funkcję praktyczną, a niekiedy także estetyczną. Wśród niej często spotykana jest architektura parkowa, czyli m.in. donice, ławki, kosze itp. Co ważne, na ich postawienie nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Należy jednak zgłosić ten fakt w urzędzie, jeśli obiekt ma znaleźć się w miejscu publicznym.

Czym kierować się przy wyborze architektury parkowej?

Chcesz wiedzieć, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę przy wyborze małej architektury miejskiej, w tym parkowej? Otóż bez wątpienia duże znaczenie ma jej jakość i wytrzymałość. Tego typu obiekty będą przez cały rok narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Ulewne deszcze, grad, śnieg, mróz i silny wiatr to czynniki, które mogą skracać żywotność architektury. W związku z tym wybieraj takie produkty, które są wykonane z solidnych materiałów i odpowiednio zakonserwowane. Zwróć też uwagę na ich stabilność, gdyż od tego może zależeć bezpieczeństwo użytkowników, za które prawdopodobnie to Ty będziesz odpowiadać.

Kluczową kwestią przy wyborze architektury parkowej jest też jej funkcjonalność. Upewnij się, czy dane ławki są wygodne, ile osób pomieszczą itp. Wybierz takie obiekty, których wymiary będą odpowiednie dla danego miejsca i potrzeb użytkowników. Poza tym powinny one być stosunkowo bezproblemowe w czyszczeniu i konserwacji. Nie bez znaczenia jest też ich estetyka. Na pewno zależy Ci na tym, aby dane miejsce dobrze się prezentowało i zachęcało do spędzania tam czasu.

Gdzie kupić elementy małej architektury miejskiej?

Zastanawiasz się, gdzie można kupić wysokiej jakości elementy architektury parkowej? Szeroki wybór produktów do zagajników i innych terenów zielonych znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://www.architekturaparkowa.pl/. Nie brakuje tam również architektury, która idealnie sprawdzi się w ogrodzie. Ponadto dostępne są słupki i inne elementy, które przydadzą się np. na parkingu albo jako zabezpieczenie zielonego obszaru. Co ważne, wszystkie produkty są wykonane z wytrzymałych materiałów i na pewno posłużą przez wiele lat. Poza tym ich ceny są bardzo atrakcyjne, a czas realizacji zamówień niezwykle krótki.

Jakie obiekty architektury są niezbędne w parku?

Ławki parkowe

Nie masz pewności, które obiekty będą najbardziej przydatne w parku? Wbrew pozorom jest ich dość sporo. Przede wszystkim warto zadbać o dostępność ławek. Mogą one być wykonane z różnych surowców. Dużą popularnością cieszą się m.in. ławki żeliwne, które są bardzo trwałe, stabilne i bezpieczne. Zazwyczaj składają się z dwóch ciężkich nóg, które połączone są kilkoma drewnianymi deskami. Istotne jest to, aby drewno było dobrze zaimpregnowane i obrobione. Jeśli chcesz przytwierdzić taką ławkę do podłoża, możesz zdecydować się na specjalne wybetonowanie, które uchroni je przed kradzieżą.

Alternatywą dla ławek żeliwnych są obiekty stalowe. Wyróżnia je przede wszystkim mniejsza waga i niższa cena. Jeśli zabezpieczy się je farbą proszkową, nie trzeba obawiać się o ich wytrzymałość. Poza tym je również można przytwierdzić do podłoża. Jeszcze innym godnym uwagi rozwiązaniem są ławki betonowe. To bardzo solidne, wytrzymałe, a co najważniejsze, estetyczne obiekty. Co ważne, mogą mieć różne kształty, np. półokrągły.

Kosze na śmieci

Utrzymanie czystości w przestrzeni publicznej jest niezwykle ważne. W związku z tym warto zadbać o wystarczającą ilość pojemników na śmieci. Najpopularniejsze są kosze metalowe, ale dobrą alternatywą mogą być modele z drewnianą obudową, które świetnie komponują się z zielenią i nie zaburzają estetyki parku. Jeśli szukasz czegoś wytrzymałego i odpornego na dewastację oraz kradzież, postaw na śmietniki betonowe. Wbrew pozorom one także mogą bardzo dobrze się prezentować. Pamiętaj też, że niekiedy konieczne jest postawienie koszy do segregacji śmieci. Zazwyczaj jest to jeden obiekt podzielony na kilka przegród lub złączone ze sobą śmietniki. Nie zapomnij również o niewielkich koszach na psie odchody, do których warto dołączyć specjalne woreczki lub torebki.

Donice i kwietniki do parku

Każdy park warto urozmaicić o piękne kwiaty. W związku z tym dobrze jest wyposażyć się w duże donice i kwietniki. Doskonale sprawdzają się donice betonowe, które są bardzo wytrzymałe i chronią rośliny przed dewastacją. Poza tym pozwalają na hodowlę kwiatów wymagających specjalnych warunków glebowych. Donice parkowe mogą mieć różne kształty. Oprócz kwadratowych dużą popularnością cieszą się też okrągłe i owalne. Ponadto możesz zdecydować się na dekoracyjne donice na nóżkach albo w kształcie filiżanki, kubka czy wazonu. Coraz częściej spotyka się także modele z ozdobnymi malowanymi pasami.

Jaka jeszcze mała architektura miejska przyda się w parku?

Nie wiesz, co jeszcze może przydać się w parku? Wśród małej architektury miejskiej niezbędne mogą być m.in. słupki parkingowe. W wybranych miejscach mogą one wyznaczać strefę parkowania, a także zabezpieczać tereny zielone przed wjazdem samochodów. Oprócz tego przydatne będą stojaki rowerowe. Warto także wyznaczyć specjalną strefę relaksu, w której będą stały leżaki, stoły itp. Coraz więcej osób chętnie korzysta z takich miejsc.

Jeśli chcesz zwiększyć estetykę parku, zdecyduj się np. na fontannę ogrodową. Pięknie prezentują się obiekty wielopoziomowe i z rzeźbą w centralnym punkcie. W przypadku niewielkich zagajników dobrze sprawdzą się małe fontanny w formie muszli czy studzienki. Jak widzisz, możliwości jest naprawdę sporo.

Bez wątpienia, mała architektura miejska jest niezbędna w parkach i innych miejscach użyteczności publicznej. Najczęściej są to różnego rodzaju ławki, stoły, donice, kosze na śmieci czy słupki parkingowe. Przy wyborze tego typu obiektów warto kierować się ich funkcjonalnością i wytrzymałością. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu Architektura Parkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − pięć =