Woda filtrowana a minerały. Czy woda filtrowana jest zdemineralizowana?

Woda filtrowana – dużo tańsza, wygodniejsza i łatwiej dostępna niż mineralna. Mimo to wiele osób woli kupować wodę w butelkach plastikowych. Często przyczyną jest błędne przekonanie, że woda filtrowana nie ma minerałów.

Woda filtrowana a minerały

Powiedzmy sobie na samym początku: woda filtrowana zawiera minerały. Picie wody zdemineralizowanej byłoby niebezpieczne dla zdrowia. Woda bez minerałów wypłukuje minerały z organizmu powodując ich niedobór i, po pewnym czasie, nieprawidłowe działanie organizmu. Filtrowanie wody za pomocą dzbanków filtrujących i filtrów przepływowych usuwa wyłącznie nadmiar soli, które odpowiadają za powstawanie kamienia kotłowego podczas gotowania. Tym samym zmiękczają wodę i chronią urządzenia AGD takie jak ekspres do kawy czy czajnik wydłużając ich żywotność. Poza usuwaniem nadmiaru pierwiastków filtry do wody zatrzymują również związki chloru poprawiając smak i zapach wody, a także wszelkie, nawet niewielkie, zanieczyszczenia mechaniczne. Więcej informacji o filtrach do wody, w tym dzbankach z filtrem i filtrach podzlewozmywakowych, znajdziesz na tej stronie.

Czy woda filtrowana jest zdrowa?

Przede wszystkim pamiętajmy, że kranówka zawiera nie tylko wapń i magnez, ale także takie minerały jak potas, fosfor, sód, żelazo i mangan. W zależności od miejscowości ich ilość może się od siebie różnić. Podczas gdy warszawska kranówka posiada ok. 250 mg/l, krakowska ma ponad 300 mg/litr. Jakość wody kranowej jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Którą wodę wybrać? Wodę filtrowaną czy butelkowaną?

Choć woda mineralna ma najwięcej minerałów w porównaniu z kranówką i wodą źródlaną to problemem może okazać się opakowanie, w którym się znajduje. Naukowcy zauważyli, że w butelkach wykonanych z użyciem bisfenolu A (BPA) może dochodzić do przedostawania się cząsteczek plastiku do wnętrza. Dzieje się tak zwłaszcza pod wpływem wysokich temperatur, zgniatania, uszkodzeń czy mycia i wielokrotnego użytku.

Z tego względu woda filtrowana, zwłaszcza ze swoją niemal nieograniczoną dostępnością, pozwala skutecznie nawadniać organizm. W każdej chwili możemy napełnić nią karafkę lub szklankę korzystając z dzbanków filtrujących lub filtrów przepływowych. Doskonałym rozwiązaniem gdy wychodzimy na zewnątrz są butelki filtrujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 5 =