Szeroka ława fundamentowa? Poznaj szalunek w nowoczesnym systemie

W Twoim projekcie domu pojawiła się szeroka, metrowa ława fundamentowa? Szalunek tych gabarytów wydaje Ci się duży i obawiasz się, czy zatrudniona ekipa budowlana będzie w stanie go wykonać poprawnie? Zwróć uwagę na ciekawy, modułowy system szalunkowy, który opatentowany został zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej.

Kiedy stawia się ławę fundamentową o szerokości 100 cm?

Wizytując place budowy znajomych, a może przyglądając się wielu rozpoczętym budowom w przeczuciu, że taka wiedza praktyczna może się jeszcze przydać, z pewnością zauważyłeś, że w większości przypadków szerokość ławy fundamentowej nie przekracza około 80 cm. Dlaczego zatem kogoś miałaby interesować metrowa ława fundamentowa? Szalunek takiego wytworu musiałby z konieczności być nie tylko bardziej skomplikowany w budowie, ale też – a może przede wszystkim – droższy ze względu na większe zużycie materiałów. Są jednak sytuacje, w których zabieg ten jest niezbędny. Jedną z nich jest wątpliwej jakości budowlanej grunt – słabonośny lub nieco podmokły, w którym wody gruntowe są na wysokim poziomie. Szeroka ława fundamentowa pozwala w tym przypadku na rozłożenie ciężaru. Podobnie, dobrze jest zwiększyć powierzchnię przekazywania obciążeń na grunt, gdy dom jest masywny (np. wysoki) lub ma nieregularny kształt (zyska stabilność).

Ława fundamentowa (szalunek modułowy) – czy to dobry pomysł?

Oczywiście wciąż jeszcze najczęściej stosowanym systemem szalunkowym, niezależnie od szerokości ławy fundamentowej, jest szalunek wykonany z desek. Czy to oznacza, że jest najlepszy? Niekoniecznie – jak w przypadku wielu innych kwestii, jest on pozostałością po czasach, w których był jedyną dostępną opcją. Deski jednak łatwo się krzywią, często zawierają defekty (pęknięcia, czy sęki), są drogie, a do tego po ukończeniu budowy trudno znaleźć dla nich miejsce. Na szczęście pojawiają się nowoczesne możliwości, dzięki którym może powstać jakościowa ława fundamentowa. Szalunek modułowy, składający się z ram konstrukcyjnych, jak: https://deskaszalunkowa.pl/pl/p/Ramka-konstrukcyjna-lawy-fundamentowej-100cm-/44 oraz nietypowych desek szalunkowych wykonanych z folii i prętów żebrowanych , nie tylko niweluje wady drewnianego, ale zapewnia dodatkowe korzyści. Proponowana rama szerokości 100 cm będzie jak znalazł do potężnego, metrowego fundamentu, a 8 mm pręt doda dodatkowej sztywności Twoim fundamentom.

Jak stosować innowacyjny system szalunkowy do swoich potrzeb?

Jest to niezwykle proste i nawet ekipy budowlane mające doświadczenie jedynie w tradycyjnych metodach z powodzeniem mogą postawić przy jego pomocy ławę fundamentową. Szalunek rozpoczyna się od przyspawania ram co około 40 cm prostopadle do zbrojenia, ramionami skierowanymi ku górze. Na nich to umieszcza się dedykowane deski szalunkowe, tak że tworzą ściany szalunku. Krótkie pręty u szczytu ramy zagina się, umacniając konstrukcję. Po powiązaniu ze sobą desek drutem wiązałkowym i obsypaniu całości od zewnątrz (¾ wysokości) fundament można zalać betonem. Deski szalunkowe pozostają na miejscu jako warstwa przeciwwilgotnościowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 2 =