Patent motorowodny – jakie daje uprawnienia?

Czy w Polsce można pływać na jachtach motorowych bez uprawnień? Tak, ale możliwe jest to tylko na niewielkich łódkach o niewielkiej mocy. Patent motorowodny otwiera natomiast drzwi do zupełnie nowych możliwości. Dzięki niemu, w zależności od stopnia, dozwolone jest poruszanie się po wodach śródlądowych oraz morskich bez ograniczeń mocy silnika czy długości kadłuba.

Patent motorowodny – dlaczego warto go zdobyć?

Uzyskanie patentu motorowodnego powinno być celem każdego wielbiciela wodnych przygód. Warto się o niego starać, ponieważ umożliwia korzystanie z rozmaitych form aktywności na wodzie, w tym uczestniczenie w zawodach. Co ważne, podczas kursu zdobywa się niezbędne umiejętności i wiedzę, dzięki którym przebywanie na łodziach i jachtach, bez względu na ich prędkość czy wielkość, staje się dużo bezpieczniejsze.

Patent motorowodny – uprawnienia w zależności od stopnia

Patent motorowodny daje różne uprawnienia w zależności od stopnia. Patent Sternika Motorowodnego umożliwia sterowanie jachtami motorowodnymi po wodach śródlądowych bez żadnych ograniczeń. W przypadku poruszania się po morzu należy trzymać się ograniczeń dotyczących długości kadłuba – do 12 m. Pływanie musi odbywać się w ciągu dnia po morskich wodach wewnętrznych lub pozostałych wodach morskich w strefie do 2 m od brzegu. Istnieje również zastrzeżenie dotyczące wieku. Osoby, które nie ukończyły jeszcze 16. roku życia, mogą prowadzić wyłącznie jachty o mocy silnika do 60 kW. Patent Motorowodnego Sternika Morskiego dostępny jest dla osób pełnoletnich. Konieczne jest także odbycie minimum dwóch rejsów morskich i posiadanie minimum 200 godzin stażu morskiego. Ten typ patentu motorowodnego umożliwia pływanie po śródlądziu bez ograniczeń oraz po morzu na jachcie mierzącym do 18 m.

Patent Kapitana Motorowodnego jest dostępny dla najbardziej zaprawionych w morskich bojach podróżników. Posiadając go, można prowadzić jachty motorowodne bez żadnych ograniczeń. Nie ma więc znaczenia, po jakich wodach będzie pływała uprawniona osoba, a także jaka będzie wielkość i prędkość jachtu. Żeby zdobyć ten patent motorowodny należy posiadać już poprzedni stopień (Motorowodny Sternik Morski). Konieczne jest też spełnienie szeregu innych warunków związanych z doświadczeniem na morskich wodach. W związku z tak dużymi wymaganiami, żeby zdobyć Patent Kapitana Motorowodnego nie trzeba nawet zdawać egzaminu, a jedynie potwierdzić za pomocą dokumentacji swój staż morski.

Patent motorowodny a bezpieczeństwo na wodzie

Patent motorowodny wraz z wiedzą i doświadczeniem to podstawa bezpieczeństwa podczas aktywności wodnych. Każdy sternik, który może się nim pochwalić, ma otwarte drzwi do wielu różnych możliwości samodzielnego okrywania nowych wód. Kluczowe jest jednak zdecydowanie się na szkolenie prowadzone przez fachowców, oferujących bogatą widzę teoretyczną i odpowiednią porcję praktycznych ćwiczeń. W tej kwestii godna zaufania jest szkoła żeglarska Sztorm Grupa, która może pochwalić się bogatą historią sukcesów szkoleniowych i rzeszą zadowolonych miłośników przygód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × trzy =