Prace rolnicze wymagają zastosowania ciężkiego sprzętu przez cały sezon wegetacyjny, od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Maszyny rolnicze, w tym zaawansowane technicznie siewniki, ciągniki i opryskiwacze oraz ogromne kombajny, ważą nawet kilkadziesiąt ton. W jaki sposób rozwiązać problem dojazdu ciężkiego sprzętu rolniczego do pól uprawnych? Co zrobić, żeby maszyny rolnicze nie ugrzęzły w gruncie? Jak nie dopuścić do strat finansowych, które mogą być efektem uszkodzeń sprzętu i opóźnień w wykonywaniu niezbędnych prac rolniczych?
Uwaga na grząski problem!
Pola uprawne, do których rolnicy muszą dojechać ciężkim sprzętem rolniczym zazwyczaj znajdują się na nierównym, często grząskim gruncie. Transport maszyn rolniczych w tak trudnym i wymagającym terenie stanowi ogromny problem dla właścicieli gospodarstw rolnych. Maszyny mogą łatwo zakopać się w ziemi. Oznacza to nie tylko ryzyko uszkodzeń drogiego sprzętu, ale także konieczność organizowania pomocy drogowej oraz, co za tym idzie, znaczne opóźnienia w pracach rolniczych. Dla rolników, którzy zmuszeni są pracować pod ogromną presją czasu, nawet najmniejsze problemy z dojazdem maszyn rolniczych na pola przekładają się na konkretne, bardzo wymierne straty finansowe. Niewykonanych w terminie zabiegów niestety nie można przełożyć, czy zrealizować później. Niezwalczone na czas szkodniki i choroby grzybowe zniszczą uprawy, a przełożenie terminu zbioru nie wchodzi w grę. Nawet kilka dni zwłoki to nieodwracalne szkody dla każdego farmera.
W jaki sposób można zapewnić bezpieczny dojazd do pól prawnych?
Praktycznym rozwiązaniem problemu jest budowa drogi tymczasowej zabezpieczającej teren, którym ma jechać ciężki sprzęt rolniczy. Do jej konstrukcji można zastosować wytrzymałe panele i maty drogowe. Produkty są odporne na obciążenia i zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki temu, pojazdy przemieszczające się po zbudowanej z nich drodze nie zakopią się i nie wpadną w poślizg. Dodatkowym atutem jest ich modułowa konstrukcja. Drogę tymczasową można zatem dowolnie rozbudowywać jeśli będzie taka potrzeba. Co ważne, nie ma konieczności zakupu tych mat i płyt drogowych. Można je wypożyczyć zamawiając fachowy montaż i demontaż w specjalistycznej firmie, takiej jak Lion’s Heart.
Dlaczego warto korzystać z paneli drogowych i mat w trakcie prac rolniczych?
Panele drogowe i maty są nieocenionym wsparciem dla rolnictwa nie tylko ze względu na to, że zapewniają ochronę cennego i niezwykle kosztownego sprzętu. Te praktyczne rozwiązania pomagają rolnikom na czas wykonać wszystkie prace rolnicze i w konsekwencji cieszyć się wysokim plonem.
Ponadto, dojazd do pól prawnych ciężkim sprzętem może oznaczać zniszczenie terenów, które znajdą się na trasie przejazdu maszyn rolniczych. Problem ten nasila się zwłaszcza w sytuacji trudnych warunków pogodowych, suszy lub gwałtownych deszczów, z którymi rolnicy coraz częściej się borykają. Zdewastowanie ziemi przez ciężki sprzęt rolniczy często wiąże się z koniecznością jej naprawy, a czasem zapłacenia kary w postaci grzywny finansowej. To dodatkowe koszty ekonomiczne oraz ryzyko konfliktów z właścicielami ziemi znajdującej się na trasie przejazdowej.