Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Fizjoterapia to powszechnie znane pojęcie, natomiast fizjoterapia uroginekologiczna dla wielu osób może nie być znana. Jeśli jednak dokuczają Ci dolegliwości takie jak bolesne miesiączkowanie czy współżycie, nietrzymanie moczu, czy problemy z zajściem w ciążę, to pomoc specjalisty w tym zakresie może okazać się nieoceniona. Sprawdź, czym zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna, czyli jeden z obszarów, w którym specjalizuje się Wrocławska Klinika DCG. Odkryj wskazania do wdrożenia fizjoterapii uroginekologicznej.
Fizjoterapia uroginekologiczna we Wrocławskiej Klinice DCG:
- Dowiedz się, czym jest fizjoterapia uroginekologiczna
- Odkryj, jakie są wskazania do wdrożenia fizjoterapii uroginekologicznej
- Poznaj szczegóły fizjoterapii uroginekologicznej w ciąży oraz po porodzie
Fizjoterapia uroginekologiczna – co to jest?
Fizjoterapia uroginekologiczna to nowa dziedzina fizjoterapii, której głównym obszarem zainteresowań są dysfunkcje mięśni dna miednicy. To model terapeutyczny, który obok farmakologii może przynieść ukojenie pacjentkom zmagającym się z różnymi dolegliwościami.
Fizjoterapia uroginekologiczna opiera się na:
- bezbolesnych,
- nieinwazyjnych,
- skrojonych na miarę potrzeb pacjentki
technikach fizjoterapii z wykorzystaniem aparatury USG. Efektem zastosowania terapii jest poprawa jakości życia w przypadku m.in. wysiłkowego nietrzymania moczu czy obniżenia narządów miednicy mniejszej. To jednak niejedyne wskazania do wdrożenia fizjoterapii uroginekologicznej.
Tę specjalistyczną terapię prowadzi Wrocławska Klinika DCG. Doświadczony personel placówki medycznej jest dostępny w komfortowej lokalizacji we Wrocławiu. Wrocławska Klinika DCG (dawniej Dolnośląskie Centrum Ginekologii) powstała w 2001 roku i skupia kilkudziesięciu lekarzy i specjalistów.
Wskazania do fizjoterapii uroginekologicznej
Najczęstszą przyczyną zastosowania terapii są problemy z nietrzymaniem moczu, ale pomocy szukają osoby cierpiące także na inne dolegliwości.
Zastosowanie terapii z pomocą fizjoterapeuty o specjalizacji uroginekologicznej jest szczególnie przydatne w przypadku:
- przygotowania do ciąży i porodu,
- połogu, gdy niezbędna jest ocena kondycji mięśni dna miednicy oraz brzucha,
- kobiet po cesarskim cięciu,
- przygotowań do operacji uroginekologicznej,
- występowania bólu w obrębie kości ogonowej.
Szczególnym wskazaniem do skorzystania z opieki fizjoterapeuty uroginekologicznego są problemy zdrowotne takie jak:
- nietrzymanie moczu,
- nietrzymanie stolca oraz gazów,
- bolesne miesiączki,
- obniżenie narządów rodnych,
- obniżenie odbytnicy,
- bóle w czasie stosunku seksualnego,
- trudności z zajściem w ciążę,
- endometrioza,
- ból kręgosłupa i stawów biodrowych,
- ból kości ogonowej.
Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży i po porodzie
Wskazaniem do zastosowania fizjoterapii uroginekologicznej sprawdza się także u kobiet w ciąży oraz po porodzie. W przypadku ciąży pracę z terapeutą można rozpocząć w drugim trymestrze.
W zakresie ciąży fizjoterapia uroginekologiczna pozwala:
- przygotować organizm kobiety w ciąży do rozwiązania,
- zwalczać dolegliwości takie jak rwa kulszowa,
- zadbać o profilaktykę rozejścia mięśnia prostego brzucha i poradzić sobie z objawami rozejścia spojenia łonowego,
- wdrożyć techniki rozluźniania mięśni oraz regulacji rytmu oddechowego przydatne w trakcie porodu.
W odniesieniu do pacjentek po porodzie fizjoterapia uroginekologiczna pozwala leczyć rozejście spojenia łonowego. Nie tylko uśmierzy ból, ale i pomoże przywrócić sprawność. Leczenie opiera się między innymi na zastosowaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń i zakładaniu na siebie pasa, który zabezpiecza miednicę. Innym przykładem rehabilitacji po ciąży jest przypadek przepukliny kresy białej będący wynikiem słabej elastyczności mięśnia brzucha czy dużej masy płodu. Także i w tym przypadku specjalista jest w stanie dobrać ćwiczenia przynoszące ulgę pacjentce.
Z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego warto skorzystać już 6 tygodniu po porodzie. Specjalista pomoże przyspieszyć regenerację poporodową. Nie ma przy tym znaczenia, czy poród odbył się za pomocą cesarskiego cięcia, czy siłami natury.