Czy deweloper może przenieść własność mieszkania przed uzyskaniem odbioru budynku?

Wprowadzenie się do nowego mieszkania w wyznaczonym terminie wystawia naszą cierpliwość na próbę. Zwłaszcza gdy mamy bardzo konkretne plany i pomysły na jego urządzenie. Warto więc wiedzieć, że istnieje możliwość przyspieszania przeniesienia własności lokalu przed uzyskaniem odbioru budynku, lecz trzeba przy tym pamiętać, z jakimi obowiązkami i zagrożeniami się to wiąże. Przeczytaj nasz artykuł, by podjąć świadomą decyzję o ewentualnym skróceniu czasu oczekiwania na przejęcie praw do mieszkania.

Kiedy standardowo przenosi się własność mieszkania?

Tak zwana ustawa deweloperska z 2012 roku wymaga od przedsiębiorcy określenia terminu przekazania prawa własności na nabywcę. Ten moment poprzedza odbiór lokalu, który ma na celu znalezienie ewentualnych wad czy usterek. Odbywa się więc w praktyce po zakończeniu prac budowlanych oraz formalnościach administracyjnych

Zgodnie z przepisami, dopóki deweloper nie posiada prawomocnego pozwolenia na użytkowanie, budynek jest traktowany jako plac budowy. Dopiero po uzyskaniu zaświadczenia na użytkowanie, można rozpocząć wydawanie mieszkań. Dwa miesiące to najczęstszy okres pomiędzy czasem uzyskania pozwolenia, a przeniesieniem własności. Jeśli jest już wpłacona pełna kwota za mieszkanie, możliwe jest wydanie kluczy do mieszkania (jeszcze przed przeniesieniem własności), aby klient mógł rozpocząć prace wykończeniowe.

Jak uzyskać dostęp do mieszkania wcześniej?

Z tego względu część osób chce przyspieszyć przeniesienie własności, by zacząć przeprowadzać prace remontowe. Dzięki temu w dniu przekazania kluczy mieszkanie będzie faktycznie nadawać się do natychmiastowego przyjęcia lokatorów. Jeśli chodzi o Szczecin rynek pierwotny stosunkowo często korzysta z takiego rozwiązania na życzenie nabywców.

Wymaga to jednak przeprowadzenia tzw. odbioru technicznego za porozumieniem obu stron. Polega on na sprawdzeniu, czy stan nieruchomości zgadza się z normami budowlanymi, a także podpisaną wcześniej umową deweloperską. Po uzyskaniu protokołu odbioru przyszły właściciel zyskuje prawo do korzystania z mieszkania, lecz wyłącznie w celach remontowych i wykończeniowych. Możliwość zamieszkania pojawia się wyłącznie po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie od stosownego organu administracyjnego.

Czy warto przyspieszyć przeniesienie własności?

Korzyści z takiej sytuacji są oczywiste: można szybko zacząć urządzać swoje lokum. Należy przy tym pamiętać, że od tego momentu za wszelkie zniszczenia czy kradzieże odpowiada już nabywca, a nie deweloper. To potencjalna kość niezgody pomiędzy stronami, ponieważ może się okazać, że nie została zgłoszona na czas jakaś wada. Wówczas przedsiębiorca nie ma pewności, czy faktycznie ona tam była, czy spowodowała ją ekipa wykończeniowa. Zazwyczaj jednak wszystko kończy się pomyślnie – zwłaszcza jeśli było się skrupulatnym przy odbiorze technicznym.

Gdzie szukać nowych mieszkań w Szczecinie?

Polecamy uwadze nieruchomości budowane przez Crocus Hill. Budynki znajdują się w atrakcyjnej okolicy w pobliżu Jasnych Błoni oraz Parku Kasprowicza. Co więcej, deweloper ma duże doświadczenie w budowie, więc można być pewnym spełnienia najwyższych standardów. Jeśli chodzi o Szczecin nowe mieszkania doskonale wpisują się w nowoczesne trendy widoczne w całym mieście. Zapraszamy więc do kontaktu z przedstawicielami Crocus Hill wszystkich zainteresowanych znalezieniem przyjaznego miejsca do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × jeden =