Dzięki nowoczesnym metodom diagnozowania oraz leczenia nawet osoby ze znacznym ubytkiem słuchu mogą funkcjonować i komunikować się z otoczeniem podobnie jak ludzie bez tego rodzaju problemów. Jednym z rozwiązań, pozwalających na bezproblemowe porozumiewanie się ze światem, stały się aparaty słuchowe. Dowiedz się, w jakich sytuacjach tego rodzaju urządzenia znajdują swoje zastosowanie, poznaj zalety wykorzystania aparatu do korekcji słuchu i sprawdź, kto może liczyć na refundację zakupu takiego sprzętu od NFZ.
Co to jest aparat słuchowy i jak działa?
To niewielkie elektroniczne urządzenie jest wyposażone w niezwykle czuły mikrofon, słuchawkę, chip oraz baterię. Działanie aparatu słuchowego oparte jest na zamianie zbieranych przez mikrofon fal akustycznych w sygnał cyfrowy, przez wbudowany w aparat komputerowy chip. Następnie impuls elektryczny ponownie zamieniany jest w falę dźwiękową, by po wzmocnieniu i redukcji szumów – tym razem przez słuchawkę – trafić do ucha użytkownika.
Kiedy stosuje się aparaty słuchowe?
Podstawowym wskazaniem do zastosowania aparatu jest niedosłuch, czyli utrata zdolności słyszenia w zakresie słyszalnych dla człowieka dźwięków. Punktem wyjścia do zaawansowanej diagnostyki może być badanie słuchu online za darmo, które wykonasz np. na stronie internetowej Centrum Słuchu Audika. Niedosłuch może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak:
- uszkodzenie ucha zewnętrznego lub środkowego,
- uszkodzenie ucha wewnętrznego,
- choroby neurologiczne,
- czynniki genetyczne,
- narażenie na hałas.
Wskazania do stosowania aparatów słuchowych obejmują:
- niedosłuch od umiarkowanego do głębokiego,
- problemy z rozumieniem mowy w hałasie,
- trudności z rozumieniem mowy w głośnych miejscach,
- izolację społeczną,
- zmęczenie związane z wysiłkiem słuchowym.
W przypadku dzieci z niedosłuchem zaleca się jak najwcześniejsze rozpoczęcie rehabilitacji słuchowej, najlepiej w pierwszym roku życia. Wczesne stosowanie aparatów słuchowych może pomóc w prawidłowym rozwoju mowy u dziecka.
Warto zaznaczyć, że aparaty słuchowe nie przywracają utraconego słuchu, ale sprawiają, że ważne dźwięki znów są słyszalne dla osoby z niedosłuchem – takie jak mowa, muzyka czy odgłosy natury. Urządzenia te znacznie poprawiają jakość życia osób z niedosłuchem, umożliwiając im lepsze zrozumienie rozmówców i otaczającego je świata oraz aktywne uczestniczenie w życiu społecznym.
Aparat słuchowy na NFZ
Niestety, przeszkodą dla części osób z niedosłuchem wciąż pozostaje cena zakupu takiego sprzętu. Na szczęście, koszty zakupu da się obniżyć, uzyskując dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Tym, którzy pragną kupić aparat słuchowy, NFZ dopłaci odpowiednio 3000 zł (w przypadku osób do 26. roku życia) lub 1050 zł (dla dorosłych). Warto stawiać na produkty sprawdzonych firm, które wytwarzają sprzęty wyróżniające się długoletnią niezawodnością. Dokonując zakupu w renomowanych gabinetach, np. w Centrum Słuchu Audika, możesz liczyć na wsparcie ekspertów, którzy pomogą Ci w uzyskaniu należnej refundacji.