Zarządzanie projektami: skuteczne szkolenia dla menedżerów projektów na każdym etapie

Niezależnie od tego, jaki jest profil działalności firmy, ważne jest zarządzanie wszystkimi procesami, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności biznesowej. Dużym wsparciem dla przedsiębiorców są nowoczesne technologie, jakie pozwalają wiele czynności zautomatyzować i usprawnić. Jednak w dalszym ciągu kluczowe są kompetencje ludzi decyzyjnych, bo to oni wyznaczają strategie i tworzą plany do realizacji. Ze względu na istotną rolę zarządzania dla przedsiębiorstwa, warto stale podnosić kompetencje kadry zarządzającej.

Rodzaj szkolenia zależy od doświadczenia menedżera

W zależności od tego, jak doświadczony jest menedżer, inne szkolenia będą dla niego interesujące. Osoba, której dopiero powierzono obowiązki związane z zarządzaniem, być może ma pewną wiedzę teoretyczną, ale z pewnością nie ma umiejętności praktycznych. Z kolei menedżer od lat zajmujący stanowisko pracy spotkał się w swojej karierze z różnymi sytuacjami i z wieloma musiał sobie poradzić. Jego nie będzie interesować zdobycie podstawowej wiedzy, a szczegółowe tematy. Poza tym praktyki i trendy w związku z zarządzaniem projektami na przestrzeni lat ewoluują, więc nawet bardzo doświadczony kierownik może podczas szkolenia dowiedzieć się czegoś więcej.

Więcej informacji na temat szkoleń znajdziesz na stronie: https://wartoszkolic.pl/szkolenie/kategoria/szkolenia-zarzadzania/

Jakie szkolenia wybrać?

Dla osób stawiających pierwsze kroki w zarządzaniu projektami tematy szkoleń powinny być poświęcone zagadnieniom dotyczącym planowania projektu, tworzenia harmonogramów, monitorowania postępów. Są to elementarne kwestie, jakie wiążą się z zarządzaniem projektami.

W przypadku doświadczonych menedżerów należy dokładniej przyjrzeć się ich potrzebom, by szkolenie rzeczywiście było dla nich wartościowe i pozwoliło jeszcze bardziej podnieść jakość zarządzania. Tutaj w cenie są specjalistyczne kursy. Na przykład kierownikowi odpowiedzialnemu za zarządzanie projektami IT przydać się może szkolenie wdrażające w Agile, a jeśli firma zajmuje się konstrukcjami budowlanymi, przydatne będzie szkolenie z zarządzania projektami budowlanymi.

Propozycje szkoleń dla każdego menedżera

Do tej pory skupiliśmy się na tym, że w zależności od tego, jaki jest staż kierownika, na inne szkolenia dobrze go zapisać. Jednak oprócz tego jest szereg takich kursów, które dedykowane są szerszej grupie odbiorców i sprawdzą się niezależnie od doświadczenia. Przykładem jest zarządzanie sytuacjami kryzysowymi albo zarządzanie stresem. Zarządzanie projektem wiąże się z koniecznością radzenia sobie w nagłych najczęściej niesprzyjających sytuacjach. Decyzje trzeba podejmować szybko, a ich trafność rzutuje na powodzenie projektu.

Podsumowanie

Umiejętne zarządzanie projektami pozwala terminowo wywiązać się z harmonogramu, zminimalizować ryzyko strat i zwiększyć wydajność. Aby to osiągnąć, menedżerowie muszą mieć wiedzę i kompetencje, by poszczególne czynności usprawnić, zmotywować zespół i rozwiązywać konflikty. To przełoży się nie tylko na rezultaty projektu, ale i znacznie lepszy komfort pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × dwa =