Własna uprawa ziół to nie tylko oszczędność finansowa ale również stały dostęp do wielu roślin nawet przez cały rok. W artykule opowiemy o podstawowych kwestiach związanych z własnym ogródkiem ziołowym.
Gdzie uprawiać zioła w ogrodzie?
Jednym z ważniejszych czynników wpływających na dobrą uprawę ziół jest nasłonecznienie, najlepiej przez co najmniej 6 godzin dziennie. Są co prawda zioła mogące poradzić sobie w zacienionych miejscach ale jednak większość wymaga słońca.
Generalnie zioła są mniej wymagające od warzyw czy owoców, ale miejsce gdzie chcemy je uprawiać powinno być osłonięte od silnego wiatru, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Jeśli mamy zioła rosnące wysoko jak mięta, tymianek itp. to warto rozważyć również dodatkowe podpory.
Jaka gleba pod uprawę ziół?
Przygotowanie gleby pod uprawę ziół jest niezwykle istotne, gdyż pozwala to zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych. Dobrym podłożem dla ziół jest lekka i przepuszczalna ziemia. Zioła najlepiej rosną na ziemi o odczynie pH w okolicach 6. Zioła potrzebują stałego dostępu do składników odżywczych. Przed sadzeniem warto dodać kompost lub nawóz organiczny, który będzie służył jako źródło minerałów przez cały sezon.
Zioła nie lubią nadmiaru wilgoci, dlatego ważne jest, aby była ona dobrze odprowadzana. W przypadku gleby o niskiej przepuszczalności, zaleca się dodanie piasku lub żwiru aby zapewnić naturalny drenaż.
Czy zioła potrzebują dużo wody?
Niestety zioła potrzebują stałego nawadniania, zwłaszcza w okresie upałów. Ważne jest, aby gleba była stale wilgotna, ale nie przemoczona. Zaleca się ich regularne podlewanie (najlepiej rano lub wieczorem) aby woda wolniej odparowywała. Dzięki temu zapewnisz swoim roślinom odpowiednie warunki, aby rosły zdrowo i rozmaicie.
Jakie zioła uprawiać w ogrodzie?
Zioła są aromatycznym dodatkiem do naszego ogrodu ale również są bardzo praktyczne. Podpowiadamy jakie zioła najlepiej uprawiać w domowym ogrodzie:
- Bazylię – aromatyczna roślina, idealna do uprawy w ciepłym klimacie. Świetnie smakuje w sałatkach, zupach i sosach.
- Rozmaryn – silnie pachnąca roślina o sztywnych igłach. Świetnie pasuje do mięs i dań z grilla.
- Miętę – świeża mięta to idealny dodatek do zup i drinków. Jest łatwa w uprawie oraz doskonale łagodzi trawienie.
- Oregano – klasyczna roślina z południa Europy, która świetnie smakuje z pizzą, a także – makaronem.
- Tymianek – aromatyczna roślina, często wykorzystywana do dań mięsnych, sosów i zup. Ma działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne.
- Koper – delikatna roślina z łagodnym smakiem, często wykorzystywana do dań z jajek i ryb.
Pielęgnacja ziół w ogrodzie obejmuje kilka kluczowych działań, które gwarantują ich zdrowy wzrost. Regularne podlewanie, najlepiej rano lub wieczorem, zapewnia odpowiednią wilgotność gleby. Zabezpieczanie przed szkodnikami i chorobami, poprzez naturalne metody, takie jak naturalne pestycydy czy rośliny odstraszające insekty, jest także kluczowe w tym procesie. Wszystkie te czynności zapewniają bujny wzrost i wspaniały aromat ziół przez cały sezon.