Skórzane meble – czym się cechują i do jakich wnętrz pasują?

Są super trwałe, prezentują się elegancko i niosą za sobą skojarzenia z prestiżem. Skórzane meble są w modzie od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić na przestrzeni najbliższych lat. Dowiedz się, dlaczego warto znaleźć na nie miejsce we współczesnej aranżacji pokoju dziennego.

Skórzane meble:

  • Zalety skórzanych mebli
  • Do jakiego stylu pasują skórzane meble
  • Skóra naturalna a ekoskóra

Zalety skórzanych mebli

Od wielu lat skórzane meble funkcjonują jako synonim prestiżu i luksusu. Wysoki status tego materiału w zbiorowej świadomości wynika głównie ze słusznego przeświadczenia o jego trwałości. Bydlęca skóra – bo właśnie z niej produkuje się najczęściej takie meble – wykazuje ponadprzeciętną odporność na uszkodzenia mechaniczne, jak również te powodowane przez czynniki zewnętrzne. Dzięki temu wykonane z niej meble zachowują nienaganną estetykę przez długi czas.

Nie bez znaczenia jest również praktyczny aspekt posiadania mebli ze skóry. Materiał nie nasiąka zapachami, a jednocześnie potrafi w pewnym sensie regulować wilgotność powietrza w pomieszczeniu – pochłania ją i oddaje w zależności od aktualnych warunków. Skóra nie stanowi też dobrego środowiska dla roztoczy i kurzu, a zatem sprawdza się w przypadku alergików.

Atutem skórzanych mebli jest również stosunkowo prosta pielęgnacja. Skóra jest plamoodporna, więc nie musisz obawiać się żmudnego wywabiania trudnych zabrudzeń. Do jej czyszczenia i konserwacji stosuje się co prawda specjalne środki, ale są one łatwo dostępne oraz proste w użyciu. O ile tylko będziesz pamiętać o regularnym myciu skórzanej tapicerki, nie straci na estetyce przez wiele lat.

Do jakiego stylu pasują skórzane meble?

Myśląc o skórzanej sofie, masz z pewnością przed oczami masywny mebel w stylu chesterfield – z pikowaną tapicerką i wysokimi nóżkami. W rzeczywistości tego typu wyposażenie wnętrz występuje dziś w bardzo zróżnicowanej stylistyce. Dzięki temu znajduje zastosowanie w pomieszczeniach urządzonych m.in. w stylu:

  • nowoczesnym,
  • skandynawskim,
  • klasycznym, 
  • glamour,
  • boho.

O ile tylko wybierzesz odpowiednią estetykę mebla, z łatwością będzie idealnym dopełnieniem każdej aranżacji. Co więcej, może stać się focal pointem, wokół którego rozplanujesz pozostałe elementy, aby tworzyły funkcjonalną i przyjemną dla oka kompozycję.

Nie masz pomysłu na to, jak wpasować w aranżację skórzane meble? Wrocław jest miastem, w którym znajdziesz nie tylko bogaty wybór takich produktów, lecz również mnóstwo inspiracji – a wszystko to w jednym miejscu, czyli w Galerii Wnętrz Domar. Odwiedź to wyjątkowe miejsce na mapie stolicy Dolnego Śląska i przyjrzyj się gotowym ekspozycjom, a z pewnością wpadniesz na oryginalny pomysł.

Skóra naturalna a ekoskóra – czym się różnią?

Chociaż naturalnej skórze nie można odmówić wielu zalet, wciąż pozostaje jeden zasadniczy problem natury ideologicznej. Jest w końcu produktem odzwierzęcym, a tym samym nie nadaje się, chociażby dla wegan, a także osób przeciwnych wykorzystywaniu zwierząt w ten sposób.

Między innymi z tego powodu powstała alternatywa dla naturalnej skóry, która pozwala cieszyć się większością jej zalet i eliminuje podstawową wadę – nie jest pochodzenia zwierzęcego. Tym materiałem jest tzw. ekologiczna skóra, która powstaje z tworzyw sztucznych, a dokładnie z poliestru powleczonego winylową powłoką. 

Co odróżnia ją od prawdziwej skóry? Różnicę widać już na pierwszy rzut oka, choć jest subtelna. Naturalny materiał cechuje się nierównomierną, chropowatą strukturą, którą niełatwo „podrobić” w procesie chemicznym. Stąd też produkty z ekoskóry są wizualnie gładsze i bardziej śliskie. Różnią się też od siebie grubością. Naturalna skóra jest twardsza i grubsza niż jej syntetyczny odpowiednik.

Gdy nie masz pewności co do tego, z jakim materiałem masz do czynienia, zwróć też uwagę na cenę. Wyroby skórzane są droższe w produkcji i bardziej prestiżowe, co idzie w parze z wyższą ceną niż w przypadku mebli z ekoskóry. Jest ona jednak adekwatna do właściwości tego materiału, a inwestycję w skórzane wyposażenie wnętrz można uznać za długofalową. Przy odpowiedniej pielęgnacji pozostaną z tobą bowiem na długi czas w niezmienionym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − jeden =