W przypadku niedosłuchu aparat słuchowy jest urządzeniem niezbędnym, a decyzja o tym, czy zdecydować się na jeden, czy dwa aparaty jest bardzo istotna. To od niej zależy właściwa komunikacja, komfort i bezpieczeństwo użytkownika. Co jest korzystniejsze z punktu widzenia zdrowia, wygody i finansów? Poznaj argumenty, które pozwolą Ci dokonać najlepszego wyboru.
Zalety używania dwóch aparatów słuchowych
Używanie dwóch aparatów słuchowych ma wiele zalet. Największą z nich jest jakość dźwięku, ponieważ dzięki tej opcji pacjent może słyszeć stereofonicznie, podobnie jak zdrowy człowiek. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możliwe jest precyzyjne określenie źródła dźwięku, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia orientację w przestrzeni. Dwa aparaty umożliwiają również znacznie lepsze rozumienie mowy, szczególnie jeśli w większym gronie rozmawia kilka osób jednocześnie lub pacjent znajduje się w hałaśliwym otoczeniu. Bardzo istotną sprawą są również kwestie zdrowotne. Jeśli niedosłuch jest obuuszny, używanie tylko jednego aparatu może wiązać się z pogłębianiem problemu w uchu wolnym od aparatu słuchowego. Wynika to ze zjawiska zwanego deprywacją słuchową. Zastosowanie dwóch aparatów może pomóc w utrzymaniu zdrowia nerwu słuchowego w obu uszach.
Kiedy warto wybrać jeden aparat?
Mimo bezsprzecznych zalet używania dwóch aparatów słuchowych, w niektórych przypadkach warto korzystać z jednego urządzenia. Kiedy? Przede wszystkim wtedy, gdy ubytek słuchu występuje tylko w jednym uchu, ale nie tylko. Dla niektórych osób korzystanie z jednego aparatu jest zdecydowanie bardziej komfortowe, słyszenie stereofoniczne może prowadzić do przebodźcowania i związanego z nim zmęczenia. Duże znaczenie mają naturalnie koszty. Nie da się ukryć, że już zakup jednej sztuki jest dużym obciążeniem dla portfela. Ponadto o jeden aparat znacznie łatwiej zadbać i regularnie go konserwować, takie urządzenie jest też prostsze w obsłudze.
Dwa czy jeden aparat słuchowy?
Warto korzystać z jednego czy dwóch aparatów słuchowych? Oba rozwiązania mają pewne plusy i minusy. Niektórzy decydują się na korzystanie z pojedynczego urządzenia przez jakiś czas. To dobry pomysł, żeby łatwiej przyzwyczaić się do nowej sytuacji, pomaga też rozłożyć koszty, które przy takim zakupie są niemałe.
Ze zdrowotnego punktu widzenia w przypadku niedosłuchu obuusznego lepiej zdecydować się na dwa aparaty, dzięki czemu problemy ze słuchem się nie pogłębią. To wyjście jest też bezpieczniejsze podczas przemieszczania się po mieście i dużo bardziej komfortowe w różnego typu hałaśliwych sytuacjach towarzyskich. Niektóre osoby skarżą się natomiast na problem z przebodźcowaniem, dotyczy to zwłaszcza osób, które wolniej przetwarzają bodźce, na przykład osób starszych lub z różnego typu zaburzeniami.
Podejmując ostateczną decyzję, warto zawsze skonsultować się ze specjalistą, który uwzględni konkretną sytuację zdrowotną i osobistą pacjenta. Najważniejszą sprawą jest zadbanie o komfort osoby, która będzie nosiła aparat słuchowy.