Nie trać pieniędzy – postaw na nowoczesną rekuperację w domu i w firmie!

Chcesz cieszyć się czystym i świeżym powietrzem, a do tego zaoszczędzić na ogrzewaniu? Postaw na nowoczesną rekuperację w domu i w firmie. Sprawdź jakie zalety przynosi ten system wentylacji pomieszczeń.

Zasada działania rekuperacji 

Norma PN-83/B-03430 jasno określa, że każdy budynek musi mieć wentylację. Jej rolą jest zapewnienie dostępu świeżego tlenu do pomieszczeń i usuwanie zanieczyszczonego powietrza. Avanti Szczecin – między innymi tutaj znajdziesz fachowców, którzy zajmują się montażem wentylacji mechanicznej, zwanej również rekuperacją. To obecnie jedna z najbardziej efektywnych metod wymiany powietrza w budynkach. Czy wiesz, jak działa?

Głównym zadaniem rekuperacji jest nawiewanie do wnętrza domu powietrza czystego, a usuwanie na zewnątrz powietrza zużytego. Dzięki zastosowanemu wymiennikowi ciepła w rekuperatorze odbywa się to bez strat energii – nawet w okresie jesienno-zimowym. Wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła zajmuje się wiele firm w tym AvantiAir, o czym więcej dowiesz się m.in. tutaj: https://avantiair.pl

Świeże powietrze jest zasysane do budynku za pomocą czerpni i przy użyciu kanałów wentylacyjnych trafia przez filtr do wymiennika ciepła. Tam w zależności od pory roku jest podgrzewane lub chłodzone zależności. Następnie za pomocą izolowanych termicznie kanałów trafia do pomieszczeń w domu czy w biurze.

Z kolei zużyte powietrze jest wyciągane za pomocą kratek wywiewnych i kierowane do centrali. Tam przy użyciu wentylatora wyciągowego odbywa się transport powietrza do wymiennika, w którym następuje proces „odebrania” z zużytego powietrza jego energii (ciepła lub zimna). Na końcu powietrze wyrzucane jest na zewnątrz budynku. 

Rekuperacja w domu i w firmie – dlaczego warto?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, to system, który minimalizuje starty ogrzewania zimą, a przy tym zapewnia kontrolę nad wymianą powietrza. Do wnętrz trafia świeży, wstępnie ogrzany tlen i to niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Z tego wynikają oszczędności na ogrzewaniu, które mogą być nawet do 30% większe w stosunku do budynku, który nie posiada wentylacji mechanicznej. 

Prawidłowo wykonana instalacja, mimo że rekuperator stale pracuje, nie wytwarza uciążliwego hałasu. To z kolei nie przeszkadza w domowym odpoczynku i w pracy biurowej. Specjaliści montujący system tej wentylacji tłumią kanały, przez które przepływają strumienie powietrza. Dzięki temu możesz liczyć na cichą i bezawaryjną wymianę powietrza o każdej porze dnia i nocy. 

Rekuperator nie tylko zajmuje się wymianą powietrza, ale również jego oczyszczaniem. W zależności od tego, na jaki model urządzenia się zdecydujesz, może być on wyposażony w zestaw filtrów czy funkcję jonizacji powietrza. Filtry znajdują się przy otworze nawiewnym i wywiewnym. Ich zadaniem jest wyłapywanie takich zanieczyszczeń jak cząsteczki smogu, a także grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów. Dzięki temu możesz oddychać świeżym i czystym powietrzem oraz wyeliminować ryzyko powstawania pleśni w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. w kuchni czy w łazience. Z kolei wentylacja mechaniczna z funkcją jonizacji dodatkowo nawilża wprowadzane do budynku powietrza, zapobiegając powstawaniu zbyt niskiego poziomu wilgotności. 

To jeszcze nie koniec – w skład dodatkowego wyposażenia rekuperatora mogą wchodzić urządzenia zapobiegające oszronieniu. Może być to nagrzewnica elektryczna bądź nagrzewnica wtórna, która dodatkowo podgrzewa nawiewane powietrze. Przydaje się to przy bardzo niskich temperaturach panujących na zewnątrz. Nowoczesne rekuperatory posiadają również wbudowane moduły zdalnego sterowania, aby można było nimi zarządzać z poziomu telefonu czy tabletu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + 18 =