Rozwój przedsiębiorstwa jest powiązany z zwiększeniem skali działania, co przekłada się na konieczność dostosowania procesów i operacji do nowych warunków. Logistyka to zazwyczaj jeden z pierwszych obszarów, który wymaga optymalizacji – przykładowo, zwiększenia wydajności magazyn oraz przepływu ładunków. Ale czy nowy magazyn, czy może nowa aranżacja przestrzeni, a może wynajem? Rozwiązań jest bardzo dużo, włącznie z powierzeniem logistyki firmom, które się w tym specjalizują.
Rodzaje magazynów – informacje podstawowe
Aby móc dokonać klasyfikacji obiektów magazynowych, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie – czym w zasadzie jest ten magazyn? Magazyn w logistyce jest to jakaś jasno określona fizyczna przestrzeń, która zapewnia odpowiednie warunki do bezpiecznego przechowywania oraz transportu towarów.
Jak klasyfikujemy magazyny i jakie ich rodzaje wyróżniamy? To zależy! Możemy to zrobić według:
- typu obiektu, czyli dzielimy magazyny na otwarte (np. plac składowy w firmie dystrybuującej materiały budowlane), półotwarte (np. gdy produkty są przechowywane pod wiatą ze względu na wysoką wrażliwość na promienie słoneczne) oraz zamknięty (czyli taki, który powszechnie kojarzy się wszystkim z magazynem – hala logistyczna),
- wysokości, na której są przechowywane ładunki – niskiego, średniego i wysokiego składowania,
- towaru, który jest przechowywany – np. magazyn palet, towarów sypkich albo cieczy. Należy tutaj wyraźnie zaznaczyć, że każdy z tych obiektów będzie się bardzo od siebie różnił, bo palety składuje się na regałach, a materiały płynne w zbiornikach,
- pełnionej funkcji – np. magazyn surowców, którego głównym celem jest zapewnienie ciągłości procesów wytwórczych będzie się różnił od magazynu wyrobów gotowych, gdzie przechowywane są towary w celach dystrybucyjnych.
Literatura określa wiele podziałów magazynów, a co za tym idzie, nie ma jednej klasyfikacji tego typu obiektów.
Czy potrzebuję magazynu wysokiego składowania?
Nie ma jednej definicji, która określa jednoznacznie magazyn wysokiego składowania. Przyjmuje się, że jest to obiekt, w którym produkty przechowywane są na wysokości, która przekracza 7,2 metra.
Tylko czy ja potrzebuję takiego magazynu? Jak pewnie się domyślacie, odpowiedź brzmi „to zależy”. Magazynowanie kosztuje, ale wyposażenie obiektu w regały i wózki widłowe też. Jednak na pewnym etapie rozwoju kończą się możliwości – zaczyna brakować miejsca w magazynie, a klienci oczekują określonych, wysokich standardów realizacji zamówień.
To rosnące oczekiwania rynku sprawiają, że wiele firm decyduje się na inwestycję w magazyn wysokiego składowania. Towar przechowywany na regałach magazynowych jest mniej podatny na uszkodzenia, a bezpośredni dostęp do każdej przechowywanej jednostki znacznie zwiększa wydajność i produktywność personelu.
Na jakie wyposażenie magazynu postawić?
Wyposażenie magazynu w urządzenia techniczne to proces, który powinien być poprzedzone gruntowną analizą potrzeb oraz możliwości rozwojowych przedsiębiorstwa. Często się zdarza, że firma podejmuje decyzję o budowie nowego magazynu, a gdy inwestycja się kończy, okazuje się, że jest on niewystarczający, żeby realizować zadania na odpowiednim poziomie, bo firma pozyskała kilku kluczowych klientów i teraz jej potrzeby są dużo większe.
Podstawowym wyposażeniem każdego obiektu logistycznego są regały:
- paletowe, które zapewniają pełen dostęp do każdej przechowywanej jednostki lub takie, które pozwalają wykorzystać powierzchnię magazynu w bardzo dużym stopniu kosztem bezpośredniego dostępu do każdej palety,
- półkowe, na których przechowywane są elementy drobne lub towarów przygotowywany do wysyłki.
Palety w magazynach obsługiwane są przez wózki widłowe lub układy automatyczne. Coraz ważniejszą rolę pełnią systemy informatyczne – dziś WMS stanowi podstawowe wyposażenie każdego nowoczesnego magazynu.