Jak wybrać armaturę łazienkową dla osób starszych?

Jak wybrać armaturę łazienkową dla osób starszych?

Armatura łazienkowa dla osób starszych powinna być dopasowana do ograniczeń, wiążących się z tym okresem życia. Odpowiedni jej dobór sprawi, że seniorzy będą mogli sprawnie korzystać z udogodnień, ciesząc się intymnością i samodzielnością w trakcie załatwiania podstawowych potrzeb fizjologicznych. Podpowiadamy więc na jakie wyposażenie łazienek warto postawić, tworząc aranżacje łazienek dla seniorów.

Podstawowe wyposażenie łazienek dla seniorów

Projektując łazienkę dla osób starszych design schodzi na drugi plan. Najpierw trzeba bowiem zastanowić się czy lepszym rozwiązaniem będzie wanna wolnostojąca, czy też kabina prysznicowa. Mała łazienka nie wymaga podejmowania tego rodzaju decyzji. Podczas urządzania łazienki o mniejszej powierzchni, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie prysznic.

Jeszcze całkiem niedawno systemy prysznicowe polecane były jako jedyny środek dla starszych i niepełnosprawnych osób. Dziś armatura do łazienki obejmuje również najwyższej jakości siedziska czy poręcze, umożliwiające również relaksacyjną kąpiel w wannie, a nawet hydromasaż. Jeśli chodzi o prysznice, doskonałym pomysłem będzie również kabina prysznicowa typu walk-in, czyli tzw. kabina otwarta. Nowoczesne rozwiązania rezygnują już z brodzików, które mogą stanowić utrudnienie dla seniorów. Jest to wysoce praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu również osoby mające problem z chodzeniem mogą komfortowo skorzystać z urządzeń sanitarnych.

Niezależnie od tego czy w wystroju łazienki pojawi się wanna czy też prysznic, należy pamiętać przede wszystkim o uchwytach, umożliwiających swobodne poruszanie się. Ważne będzie również umieszczenie słuchawki prysznicowej na odpowiedniej wysokości, podobnie jak baterii, umożliwiającej regulację temperatury.

łazienka

Najlepsza armatura łazienkowa dla osób starszych

Funkcjonalne wnętrza obejmują szeroki asortyment produktów, zapewniających komfort użytkowania. Wybierając poszczególne elementy wyposażenia, warto kierować się preferencjami seniorów, które należy sprawdzić już na wczesnym etapie powstawania projektu. Ważna będzie bowiem nie tylko kąpiel, ale również i możliwość zaspokajania innych potrzeb. W ofertach najlepszych producentów znaleźć można m.in.:

  • baterie umywalkowe,
  • deszczownice,
  • bidety,
  • kompletne zestawy wc.

Wszystkie wymienione produkty dostępne są w różnych wariantach, pozwalając urządzić łazienkę stosownie do potrzeb jej użytkowników.

Na rynku dostępny jest cały szereg produktów znanych i cenionych marek, a salony sprzedaży oferują rozwiązania do każdej łazienki. Poszczególne elementy pozwalają na komfortowe użytkowanie również przez osoby starsze, zmagające się z różnego rodzaju dolegliwościami. Odwiedzając sklep z wyposażeniem łazienek lub decydując się na sklep online, warto dostosować rozwiązania do twoich oczekiwań. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by miski WC nie były zamontowane na nieodpowiedniej, zbyt niskiej wysokości. Wyżej umiejscowione miski będą dla seniorów znacznie bardziej komfortowe, co powinno stanowić ważny aspekt aranżacyjny. Warto również pamiętać o swobodnym dostępie do umywalki oraz o uchwytach, ułatwiających poruszanie się oraz zapewniających funkcjonalność i komfort użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 4 =