Psychoterapia to proces, w którym terapeuta pomaga ludziom zrozumieć ich problemy i nauczyć się sobie z nimi radzić. Psycholog może pomóc nam uporać się z różnymi problemami, takimi jak depresja, stany lękowe, stres, problemy w relacjach, problemy z poczuciem własnej wartości.
Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?
Według Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie psychiczne to coś więcej niż tylko brak zaburzeń psychicznych: „To stan dobrego samopoczucia, który pozwala radzić sobie ze stresującymi sytuacjami w życiu, realizować swój potencjał, odnosić sukcesy, i wnosić swój wkład w społeczeństwo”.
Zaburzenia psychiczne rzadko pojawiają się niespodziewanie. Najczęściej objawy nasilają się stopniowo. Nasze obawy powinny wzbudzić następujące sygnały:
• Zmienia się charakter danej osoby. Staje się wycofana, traci zainteresowanie rzeczami, które dotąd były dla niej ważne i nie komunikuje się z osobami, które wcześniej odgrywały istotną rolę w jego życiu.
• Zanika wiara we własne umiejętności i siły.
• Ciągle czuję się zmęczona.
• Nawet proste czynności (wzięcie prysznica, wyrzucenie śmieci) stają się dla danej osoby wyzwaniem.
• Nastrój szybko zmienia się bez wyraźnego powodu – od entuzjazmu do przygnębienia.
• Często występuje agresja i drażliwość.
• Zmiany zachowań żywieniowych: systematyczne przejadanie lub odmowa jedzenia.
Jeśli zauważasz u swoich bliskich te symptomy, warto odwiedzić gabinet psychoterapii w Gdańsku. Wykwalifikowany psycholog nie tylko postawi diagnozę, ale też zaproponuje najefektowniejsze metody terapii.
Czym jest terapia psychodynamiczna?
To podejście polegające na promowaniu u pacjenta głębszego zrozumienia własnych emocji i procesów psychicznych. Pomaga to nam lepiej zrozumieć, co czujemy i myślimy. Terapia psychodynamiczna ma swoje korzenie w psychoanalizie, ale jest procesem mniej intensywnym niż tradycyjna psychoanaliza. Podczas gdy ta zwykle kładzie duży nacisk na relację pacjent-terapeuta, psycholog w terapii psychodynamicznej skupia się przede wszystkim na relacjach pacjenta z innymi ludźmi.
Terapia psychodynamiczna jest formą rozmową. Opiera się na założeniu, że rozmowa ze specjalistą o problemach, z jakimi borykają się ludzie, może pomóc im znaleźć ulgę i rozwiązanie.
Pracując z terapeutą psychodynamicznym, możemy łatwiej zrozumieć myśli, uczucia i konflikty, które wpływają na nasze zachowanie. Takie podejście pomaga również lepiej zrozumieć niektóre nieświadome motywacje, które czasami wpływają, na to jak myślimy i działamy.
Korzyści z wizyty u psychologa
Odwiedzając gabinet psychoterapii w Gdańsku, możesz liczyć na kompleksową pomoc ze strony specjalistów. Terapia pomoże nam rozpoznawać wzorce w zachowaniu ludzi i związkach. Często rozwijamy w sobie charakterystyczne sposoby reagowania na problemy. Dostrzeżenie schematu pozwala znaleźć nowe podejście do rozwiązywania problemów.
Kompleksowa terapia to też zrozumienie swoich emocji. Badania wykazały, że terapia psychodynamiczna jest przydatna do uczenia się i rozumienia emocji. Pozwala lepiej rozpoznać wzorce, które przyczyniły się do powstania danej dysfunkcji, a tym samym wprowadzić zmiany w naszym zachowaniu.
Sama relacja terapeutyczna może służyć jako sposób na zbadanie relacji danej osoby z innymi ludźmi w procesie zwanym przeniesieniem. Daje to możliwość zmiany wzorców reakcji.