Pokój dziecięcy to specyficzne pomieszczenie, gdyż muszą w nim panować optymalne warunki do wielu różnych aktywności. Z jednej strony pełni funkcję sypialni oraz miejsca do zabawy i relaksu, a z drugiej trzeba w nim wydzielić sprzyjającą koncentracji strefę do czytania i nauki. Aby sprostać tym wszystkim oczekiwaniom, warto starannie zaplanować nie tylko rozstaw mebli, ale i oświetlenie. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak oświetlić pokój ucznia i jaką lampę do nauki wybrać!
Jak oświetlić pokój ucznia – podstawowe zasady
Zacznijmy od podstawowych zasad dotyczących projektowania oświetlenia w pokoju dziecięcym. Podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, najważniejsze jest oczywiście oświetlenie główne na suficie. Włączamy je zaraz po wejściu do pokoju, aby bezpiecznie poruszać się po nim nawet po zapadnięciu zmroku. Może to być lampa zlokalizowana w centralnej części sufitu, np. nowoczesny żyrandol, plafon czy lampa wisząca, albo kilka źródeł punktowych rozmieszczonych na suficie – reflektory lub oczka wpuszczane w podwieszany sufit. Panuje tutaj pełna dowolność i ważnym kryterium podczas wyboru powinna być estetyka. W końcu lampa sufitowa to ważna ozdoba każdego pokoju!
Oświetlenie główne to jednak zdecydowania za mało. Dla komfortu dziecka należy starannie zaplanować oświetlenie każdej strefy w pokoju. W pobliżu łóżka przyda się lampka nocna lub kinkiet, produkujący ciepłe, sprzyjające wyciszeniu światło. Jeśli pokój jest duży, warto zadbać o oświetlenie dodatkowe, np. w kąciku do ćwiczeń czy miejscu do majsterkowania. W każdym pokoju dziecięcym niezbędna jest również biurkowa lampa do czytania, która równomierni oświetli blat od góry. Najlepiej sprawdzi się model z możliwością regulacji kąta padania światła z żarówką emitującą wiązkę o temperaturze barwowej w zakresie 4000–6000 K. Jest to światło białe lub lekko błękitne, które sprzyja koncentracji. W przypadku osób praworęcznych lampę do nauki stawiamy zawsze po lewej stronie biurka, a dzieci piszących lewą ręką – po prawej.
Lampa do nauki – nasze propozycje
Po krótkim wstępie dotyczącym zasad doboru oświetlenia, pora na prezentację sprawdzonych lamp do nauki. Wszystkie poniższe modele są dostępne w sklepie karel2.pl.
1. Lampka z przybornikiem
Koniec z czasochłonnymi poszukiwaniami długopisów i zakreślaczy, bo od teraz będą one zawsze pod ręką! Lampa do nauki z wbudowanym przybornikiem i uchwytem na telefon pomoże zadbać o porządek na biurku. Nowoczesny model Bucket Philips daje możliwość zmiany temperatury barwowej światła. Z kolei utrzymana w stylistyce retro lampka Kanlux Raibo została wykonana z solidnej stali i jest dostępna w aż sześciu wersjach kolorystycznych.
2. Kolorowa lampa do nauki
Kto powiedział, że lampa do czytania musi być nudna? Funkcjonalne oświetlenie do nauki może być ciekawe i barwne. Niezależnie od preferowanego stylu i kolorystyki, każdy znajdzie coś dla siebie! Do wyboru jest różowa i szara lampa Cosmic, granatowa i zielona Patric czy wspomniany wcześniej model Raibo w pastelowych odcieniach żółci, różu, zieleni i niebieskiego.
3. Lampka kreślarska
Jak oświetlić pokój ucznia? Rozwiązaniem, które spełni oczekiwania najbardziej wymagających osób, jest lampa kreślarska. Takie modele jak Jesso i Jason mają długie ramiona z możliwością regulacji w aż trzech różnych punktach. Kąt padania światła można więc łatwo i precyzyjnie dopasować do aktualnych potrzeb.
4. Lampa do nauki z możliwością regulacji barwy światła
Nie od dziś wiadomo, że barwa światła wpływa na nasze samopoczucie i stopień pobudzenia. W trakcie nauki lepiej sprawdza się odcień lekko chłodny, a wypoczynkowi sprzyja bardziej żółtawe światło. Lampy z możliwością regulacji temperatury barwowej, takie jak Mecanica Plus czy Preda, są więc bardzo wszechstronne. Za ich pomocą można łatwo stworzyć optymalne warunki nie tylko do nauki, ale i wielu innych czynności.
5. Lampka z klipsem
Lampa do czytania z klipsem to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Można ją łatwo przyczepić do krawędzi biurka, oszczędzając miejsce na blacie. Model Donutclip marki Philips jest wyposażony w 3-stopniowy dotykowy ściemniacz, a jej światło nie męczy oczu (technologia EyeComfort). Lampę ładuje się przez port USB – można ją łatwo przenosić z miejsca na miejsce, więc przyda się nie tylko podczas nauki. Po przypięciu do szafki nocnej lub wezgłowia łóżka stworzy optymalne warunki do wieczornej lektury.
6. Kinkiet z regulowanym wysięgnikiem
Nasz ostatnia propozycja to lampa ścienna do czytania dla dzieci. W tej roli świetnie sprawdzi się kinkiet z długim, regulowanym ramieniem. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku, ale wymaga wcześniejszego zaplanowania instalacji elektrycznej. Lampy Vera czy Sonny można na przykład powiesić między biurkiem a łóżkiem lub fotelem, aby korzystać z nich nie tylko podczas nauki, ale i czytania.
Wiesz już, jak oświetlić pokój ucznia, więc pora na zakupy. Wszystkie powyższe modele oraz wiele innych funkcjonalnych i stylowych lamp znajdziesz na karel2.pl – wystarczy, że wpiszesz nazwę wybranego modelu w wyszukiwarkę.
Źródło zdjęć: karel2.pl (modele lamp), shutterstock.com