W krajach wysoko rozwiniętych przeciętny człowiek może zużywać w przeciągu roku ilość wyrobów papierniczych odpowiadających siedmiu drzewom. Biorąc pod uwagę gęstość zaludnienia i zmniejszająca się powierzchnię terenów zielonych nie jest to wynik, który mógłby napawać optymizmem. Dlatego też ważne jest to, by oszczędzać i poddawać opakowania tekturowe procesom recyklingu. Jak robić to skutecznie? O czym warto wiedzieć, by wprowadzić w życie efektywny recykling opakowań kartonowych?
Przygotowanie opakowań kartonowych do recyklingu
Niezaprzeczalnie ciekawe opakowania na prezenty prezentują się doskonale i cieszą obdarowanego, jednak gdy dostanie on swój podarek, przestają być potrzebne. Co wtedy?
Najlepsze rozwiązanie to poddanie ich recyklingowi – proces ten pozwoli nie tylko na zaoszczędzenie miejsca na wysypisku. To przede wszystkim ochrona drzew, których i tak jest zdecydowanie za mało. Czy wszystkie rodzaje kartonów można poddawać recyklingowi? Większość zdecydowanie tak, recykling może obejmować każdy z typów, należy jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach należy materiał do tego odpowiednio przygotować.
To, w jaki sposób trzeba przygotować do recyklingu opakowania kartonowe Bielsko, zależne jest od firmy odbierającej opakowania kartonowe. W większości przypadków niezbędne jest jednak oddzielenie zintegrowanego z kartonem tworzywa sztucznego (np. klasycznej folii lub folii bąbelkowej). Dopiero wtedy karton opakowaniowy może zostać poddany recyklingowi.
Co warto wiedzieć o recyklingu opakowań tekturowych?
Pakowanie prezentów świątecznych czy urodzinowych sprawia, że zostają nam opakowania kartonowe, z którymi nie bardzo wiemy, co możemy zrobić. Oczywiście można je ponownie wykorzystać lub po prostu wyrzucić do kontenera. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli trafią na wysypisko, będą tam niepotrzebnie zajmować miejsce.
Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie utylizacja kartonów i przekazanie ich firmom zajmującym się poddawaniem tego typu opakowań recyklingowi. To oszczędność miejsca na wysypisku, ale i środowiska – materiały opakowaniowe z kartonu to świetny materiał do recyklingu i ponownego (wielokrotnego) wykorzystania.
Recykling opakowań kartonowych to dobre rozwiązanie dlatego warto z niego korzystać. Warto jednak pamiętać o kilki prostych zasadach:
- zużyte opakowania kartonowe oraz tekturę falistą należy umieszczać w niebieskim pojemniku na odpady,
- materiały takie jak wypełniacze/ stretch czy folia bąbelkowa powinny zostać usunięte,
- w miarę możliwości opakowania należy rozpłaszczyć lub rozciąć,
- opakowania tekturowe Śląsk poddawane recyklingowi nie powinny zawierać etykiet/ naklejek/ taśm/ zszywek/ spinaczy i innych elementów metalowych.
Do niebieskich kontenerów można wrzucać gazety, czasopisma, katalogi, papier biurowy, książki w miękkich okładkach (jeśli są twarde, należy je usunąć, podobnie jak owijki na książki z tworzyw sztucznych), papier pakowy, torebki papierowe czy kartonowe opakowania. Jeżeli kartony Bielsko są zabrudzone, w tłustych plamach nie powinny być wrzucane do kontenerów, z których materiały trafiają do recyklingu. W takich miejscach nie powinien się znaleźć również powlekany folią papier, kalki, papier przebitkowy, termiczny i faksowy. Do ponownego wykorzystania nie nadają się też opakowania po żywności (np. mleku, maślance itp.). W takich wypadkach zastosowanie tektury do pakowania jest jednorazowe.
Drugie życie kartonowego opakowania
Kartonowych, niepotrzebnych już opakowań wcale nie trzeba wyrzucać. Można dać im drugie życie i ponownie wykorzystać. W jaki sposób? Tu możliwości jest sporo, a jedynym ograniczeniem będzie wyłącznie wyobraźnia.
Stare kartonowe pudełko można przemalować lub obkleić i posłuży jako pudełko na zabawki. Takie kartony świetnie sprawdzą się też do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów, pozwalając na zachowanie porządku np. w szafach czy na szafach. Z każdego kartonu można zrobić organizer na wiele różnych sposobów, dopasowując go do swoich indywidualnych potrzeb.