Czy pies może jeść kości? Wyjaśniamy

Masz wrażenie, że Twój pies się nudzi? A może po prostu szukasz dla niego jakichś przysmaków? W obu tych przypadkach popularnym wyborem są kości. Zastanawiasz się, czy pies może je jeść bez szkody dla swojego zdrowia? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Czy pies może jeść kości?

Szukając smakołyków dla swojego psa, wiele osób decyduje się na kości. Czy pies może je jeść? Bez wątpienia kości mogą korzystnie wpłynąć na higienę jamy ustnej i zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego. Poza tym pozwalają zmniejszyć u zwierzaka stres i pomagają mu rozładować emocje. W dodatku zapobiegają nudzie i wspierają naturalne zachowania psów. Gryzaki w postaci kości są też przydatne w przypadku ząbkujących szczeniąt. Dzięki nim jest szansa, że pupil nie pogryzie kapci albo mebli.

Zagrożenia związane z kośćmi w diecie psa

Warto jednak mieć świadomość tego, że nie każda kość i nie w każdym przypadku będzie dla psa odpowiednia. Należy uważać z tego typu przysmakami, gdy pies ma problemy z nerkami lub często cierpi na zaparcia. Poza tym warto kontrolować psa w trakcie jego zabawy z kością, gdyż ostre elementy mogą poranić zwierzę. Jeżeli pupil rozgryza kości, uważaj, aby nie połykał ich większych elementów. Pamiętaj też, aby wybierać dla swojego psa kości ze sprawdzonego źródła. Kontrowersyjne bywa również podawanie surowych kości, ponieważ wiąże się to z zagrożeniami mikrobiologicznymi. Jeśli nie masz pewności, czy są one bezpieczne dla psa, postaw na wersję suszoną. Warto też obserwować swoje zwierzę pod kątem tego, jaki wpływ na jego organizm mają oferowane przez Ciebie przysmaki.

Czy pies może jeść kości gotowane?

Chcesz wiedzieć, czy gotowane kości są dobrym rozwiązaniem dla Twojego psa? Niestety nie jest to bezpieczna opcja. Takie kości bardzo łatwo się łamią i mogą doprowadzić nie tylko do skaleczeń jamy ustnej, ale i uszkodzenia układu pokarmowego. Szczególnie niebezpieczne są w tym zakresie kości drobiowe. Niewłaściwe jest też podawanie psu kości, które zostały z obiadu. Mogą one być wymieszane z różnymi przyprawami, z których większość jest dla zwierząt szkodliwa i stanowi nawet śmiertelne niebezpieczeństwo.

Jakie kości i gryzaki są odpowiednie dla psa?

Zastanawiasz się, jakie kości będą odpowiednie dla Twojego psa? Na rynku znajdziesz różnego rodzaju suszone kości, które idealnie sprawdzą się jako gryzak – doskonałym tego przykładem jest chociażby oferta sklepu internetowego lubiezwierzaki.pl. Co ważne, wszystkie dostępne w nim smakołyki są ekologiczne i przebadane, więc możesz bez obaw podać je swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Pamiętaj, aby dobrać je do wielkości i potrzeb Twojego psa. Dobrą alternatywą dla kości mogą być kurze łapki lub chrząstki wołowe. Oprócz tego warto rozważyć zakup ogonów wołowych ze skórą, które korzystnie wpłyną na dziąsła i zęby pupila. Ciekawą opcją może być też suszona skóra, np. królika.

Jak widać, kości mogą być wartościowym urozmaiceniem zarówno diety, jak i zabaw Twojego pupila. Musisz jednak mieć świadomość związanych z nimi zagrożeń. Na pewno nie możesz podawać zwierzakowi kości z obiadu. Jeśli nie masz pewności, czy takie przysmaki są dobrą opcją dla Twojego psa, postaw na inne gryzaki, np. suszone ogony albo skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 16 =